Dobrodzieński Portal Sportowy

Dobrodzieński Portal Sportowy

Facebook

{jcomments on}MORSY "SOPEL" ATAKUJĄ

fot. Julian Werner

W niedzielę, 4 grudnia 2011r. członkowie dobrodzieńskiego Klubu Morsa "Sopel" odwiedzili Sieraków Śląski, gdzie dali pokaz zanurzenia w wodzie o temperaturze 4 stopni. Zgromadzona wokół zbiornika wodnego przy ul. Stawowej spora grupa miejscowych mieszkańców oklaskiwała niezwykłe wyczyny naszych morsów.

 

Jak donosi obserwujący widowisko Julian Werner - Włodzimierz Wręczycki, Prezes dobrodzieńskiego klubu, przedstawił kilka ważnych informacji związanych z morsowaniem a także przybliżył historię powstania grupy. Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment - przy dźwiękach muzyki prezentowanej przez Adama Kisielewskiego doszło do zanurzenia. Zmarznięci widzowie nie dowierzali widząc rozbawionych morsów wskakujących do sierakowskiego stawu. Przewidywany czas pobytu w 4-stopniowej wodzie... 10 minut.

 

W trakcie zanurzenia Włodzimierz Wręczycki omówił poszczególne etapy reakcji ciała na kontakt z tak niską temperaturą. Zwrócił też uwagę na charakterystyczne ułożenie rąk na głowie mające na celu ekonomiczną oszczędność ciepła. Po 5 minutach staw opuściły trzy osoby, które niedawno rozpoczęły przygodę z morsowaniem. Jest to dowód na to, że długość zanurzeń musi być kontrolowana i stopniowo zwiększana aby zabawa nie przerodziła się w nieszczęście.  Po 10-ciu minutach na brzeg wyszła pozostała grupa morsów lecz... trzy osoby postanowiły pozostać w wodzie jeszcze przez 5 minut! Mieszkańcy Sierakowa, pełni podziwu dla dokonań morsów, nagrodzili ich gromkimi oklaskami. Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem. Po takich emocjach gorące kiełbaski smakowały jak nigdy!

[zdjęcia za zgodą oraz dzięki uprzejmości Juliana Wernera - www.sierakowslaski.com.pl]

 

Najbliższa okazja do spotkania z morsami już podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dobrodzieniu. Później sympatyczni entuzjaści lodowatych kąpieli wyjadą do nadbałtyckiego Mielna na coroczny zlot morsów.

Jeśli chcesz wstąpić do klubu Morsa "Sopel", przyjdź na cotygodniowe spotkanie, w każdą niedzielę o godz. 14.30 na byłym otwartym basenie koło zalewu w Dobrodzieniu.

Więcej zdjęć w GALERII:

{phocagallery view=category|categoryid=82|imageid=2901}

 

O MORSACH - Sezon 2011/2012 - początek

Już od października morsy rozpoczęły pierwsze kąpiele w zimnej wodzie, przyzwyczajając organizm do zmian temperatury. Woda nie jest jeszcze tak zimna, jak w grudniu, jest to więc dobra okazja dla nowych amatorów morsowania, aby spróbować dołączyć do morsów. Pierwsze wejścia w okrojonym składzie odbywały się na przełomie października i listopada w zbiorniku wodnym na Myślinie. Na zaproszenie stowarzyszenia "Nasz Grodziec" morsy uświetniły obchody "Dnia Niepodległości" 11.11.2011 w Grodźcu, gdzie 11 morsów zanurzyło się w wodzie na 11 minut. Jeden z morsów obchodził urodziny i poczęstował kolegów klubowych oryginalnym, morsowym tortem. 20.11.2011 w Przywarach również nie zabrakło chętnych do kąpieli jesiennej, bo zimy, póki co - nie widać. W grudniu, zwyczajowo już, morsy zrzuciły się na paczkę dla potrzebującej rodziny. W ubiegłym roku ustalono, że każdego roku jedna rodzina z miejscowości, z której pochodzą członkowie klubu - dostanie od morsów świąteczną paczkę. Zeszłoroczna zrzutka uprzyjemniła święta podarunkiem od morsów rodzinie w Dobrodzieniu. W tym roku taką paczkę podarowano rodzinie z Grodźca. 4.12.2011 morsy zaproszone zostały do Sierakowa, gdzie były bardzo miło przyjęte przez mieszkańców (opis powyżej - przyp. red.). Nawet padający deszcz nie popsuł zabawy. Zaś 11.12.2011 sprawdzano jakość wody w odkrytym basenie w Dobrodzieniu. W budynkach obok basenu przeprowadzono wcześniej niezbędne prace, przystosowujące pomieszczenie do pełnienia roli tymczasowej szatni dla morsów. Jest to bardzo potrzebne, gdyż w zimie przy niskich temperaturach dobrze jest, kiedy - zwłaszcza kobiety - mają możliwość spokojnie się przebrać po wyjściu z wody. Był to dość zimny, choć pogodny dzień, a na wodzie łamał się pierwszy raz w tym roku - lód.  Dnia 18 grudnia 2011 morsy urządziły sobie w Dobrodzieniu spotkanie opłatkowe. Była kąpiel, a potem choinka, opłatek, życzenia i ognisko.A także wręczenie certyfikatu morsa autorce zdjęć klubu SOPEL, która także już 3 razy weszła do zimnej wody w tym sezonie.:) Następne spotkanie odbedzie się w okresie świątecznym w Przywarach. Trwają przygotowania do wyjazdu na Międzynarodowy Zjazd Morsów w Mielnie w lutym przyszłego roku.

Teresa Graca

Szkółki

Szkółka Piłkarska AS Dobrodzień Szkółka Koszykarska Basket Dobrodzień

Wydarzenia

Partnerzy

Kotarski Informatyka Raspberry Novelle Butik Online
Patronat honorowy:
Urząd Miejski w Dobrodzieniu DOKIS Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym Kulisy Powiatu ool24.pl
2020 © Dobrodzieński Portal Sportowy
Realizacja PORTALU: Kotarski Informatyka & Raspberry